afdn_countdownTimer - en to cs translation catalogue (74 entries)

en: Options/dates updated successfully.
cs: Možnosti/data úšpešne zmeneny.

en: Are you sure you wish to delete
cs: Opravdu chcete odstranit

en: Resources:
cs: Zdroje:

en: Plugin Homepage
cs: Domovská stránka pluginu

en: Support Forum
cs: Fórum technické podpory

en: translator_name
cs: singha

en: translator_url
cs: http://singha.cz/

en: I've been spending more and more time writing and supporting plugins. I'm a college student and really only do this programming thing on the side for the love of it.
cs: Tvorbou pluginu trávím stále více casu. Jsem vysokoškolský student a programování delám pro radost.

en: Installation Notes
cs: Instrukce k instalaci

en: You've made it this far, you're almost there. To insert the Countdown Timer into your sidebar, you can use the Countdown Timer Widget if you have widgets enabled (or have the ability to enable widgets).
cs: Dostali jste se až sem a máte už témer vyhráno. Pro vložení Odpocítávadla do postranní lišty (sidebar) použijte Countdown Timer Widget.

en: Alternatively, you can also use this code
cs: Je také možné použít tento kód

en: If you want to individually manage countdown timers, such as in posts or on pages, you can use the following code:
cs: Chcete-li použít odpocítávadla individuálne, napríklad v príspevcích nebo na stránkách, použijte následující kód:

en: Time until my birthday:
cs: Cas zbývající do mých narozenin:

en: Where <em>"ENTER_DATE_HERE"</em> uses <a href='http://us2.php.net/strtotime' target='_blank'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description. If you do this, be sure to enable the "Enable CountdownTimer within The Loop" option below.
cs: Pricemž <em>"ENTER_DATE_HERE"</em> používá <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP funkci strtotime</a>, která je schopna prevést témer jakýkoliv bežne používaný anglický zápis data. Ujistete se, že je zapnuta níže uvedená možnost "Povolit odpocítávání v rámci Programového Cyklu".

en: One Time Events
cs: Jednorázové události

en: Countdown timer uses <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description.
cs: Odpocítávadlo používá <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP funkci strtotime</a>, která je schopna precíst a použít témer jakýkoliv bežne používaný anglický zápis data.

en: Examples of some (but not all) valid dates
cs: Príklady nekolika (zdaleka ne všech) platných zápisu data

en: Delete
cs: Odstranit

en: Event Date
cs: Datum události

en: Event Title
cs: Název události

en: Link
cs: Odkaz

en: Display "Time since"
cs: Zobrazit "Cas od"

en: Automatically delete 'One Time Events' after they have occured?
cs: Automaticky odstranit 'Jednorázové události' poté, co se již uskutecnily?

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Management
cs: Správa

en: To include Countdown Timer(s) and/or One-off Timer(s) within a post or page, simply enable The Loop function below and then insert
cs: Chcete-li vložit Odpocítávadlo a/nebo Jednorázový casovac do príspevku ci stránky, jednoduše povolte funkcnost vrámci Programového cyklu (níže) a pak použijte tento kód

en: where you want the countdown to be inserted
cs: v míste, kam chcete casovac vložit

en: You can also insert a one-off timer within a post or page by using the following code:
cs: Pro vložení Jednorázového casovace do príspevku nebo stránky je také možno použít následující kód:

en: Enable JavaScript countdown:
cs: Povolit JavaScriptové odpocítávání

en: Enable CountdownTimer within The Loop:
cs: Povolit odpocítávání vrámci Programového Cyklu:

en: Countdown Time Display
cs: Zobrazení casu Odpocítávadla

en: Years:
cs: Roky:

en: Months:
cs: Mesíce:

en: Weeks:
cs: Týdny:

en: Days:
cs: Dny:

en: Hours:
cs: Hodiny:

en: Minutes:
cs: Minuty:

en: Seconds:
cs: Sekundy:

en: Strip non-significant zeros:
cs: Odstranit nadbytecné nuly:

en: onHover Time Format
cs: Formát casu po najetí myši (onHover)

en: If you set 'onHover Time Format', hovering over the time left will show the user what the date of the event is. onHover Time Format uses
cs: Pokud nastavíte "Formát casu po najetí myši (onHover)", zobrazí se po najetí kurzorem myši nad Odpocítávadlo datum konkrétní události ve zvoleném formátu. Tato funkce používá

en: Examples
cs: Príklady

en: goes to
cs: zobrazí

en: Display Format Options
cs: Možnosti formátu zobrazení

en: This setting allows you to customize how each event is styled and wrapped.
cs: Nastavte, jak bude která událost zobrazena (nastylována) a obalena HTML tagy.

en: <strong>Display Format Prefix/Suffix</strong> sets any leading or trailing HTML (or text).
cs: <strong>Prefix (resp. suffix) formátu zobrazení</strong> nastavuje HTML kód (nebo text) pred (resp. za) casovacem.

en: Examples/Defaults
cs: Príkladyx/Puvodní hodnoty

en: Display Style
cs: Styl zobrazení

en: Display Format Prefix
cs: Prefix formátu zobrazení

en: Display Format Suffix
cs: Suffix formátu zobrazení

en: Example Display
cs: Príklad zobrazení

en: Update Events
cs: Uložit zmeny

en: No dates present
cs: Nebyla nastavena žádná událost

en: %s ago
cs: %s pred

en: in %s
cs: za %s

en: %d year,
cs: %d rok,

en: %d years,
cs: %d roky,

en: %d month,
cs: %d mesíc,

en: %d months,
cs: %d mesícu,

en: %d week,
cs: %d týden,

en: %d weeks,
cs: %d týdnu,

en: %d day,
cs: %d den,

en: %d days,
cs: %d dní,

en: %d hour,
cs: %d hodina,

en: %d hours,
cs: %d hodin,

en: %d minute,
cs: %d minuta,

en: %d minutes,
cs: %d minut,

en: %d second,
cs: %d sekunda,

en: %d seconds,
cs: %d sekund,

en: Widget title:
cs: Název widgetu

en: Maximum # of events to show:
cs: Maximální pocet zobrazených událostí:

en: Notes:
cs: Poznámky:

en: Set 'Maximum # of events' to '-1' if you want no limit.
cs: Pro neomezený pocet událostí nastavte na hodnotu "-1".
