afdn_countdownTimer - en to hu translation catalogue (82 entries)

en: Options/dates updated successfully.
hu: Beállítások/dátumok frissítve.

en: Are you sure you wish to delete
hu: Biztosan törölni akarod

en: Resources:
hu: Források:

en: Plugin Homepage
hu: Plugin honlapja

en: Support Forum
hu: Támogató fórum

en: Amazon Wishlist
hu: Amazon Kívánságlista

en: translator_name
hu: masnapos

en: Translated by
hu: Fordította

en: translator_url
hu: http://www.masnapos.eu

en: I've been spending more and more time writing and supporting plugins. I'm a college student and really only do this programming thing on the side for the love of it.
hu: Egyre több idõt töltök pluginok írásával és támogatásával. Egyetemi hallgató vagyok, és ezt a programozósdit úgy mellékesen, csak önmagáért csinálom.

en: Installation Notes
hu: Telepítési jegyzetek

en: You've made it this far, you're almost there. To insert the Countdown Timer into your sidebar, you can use the Countdown Timer Widget if you have widgets enabled (or have the ability to enable widgets).
hu: Eddig eljutottál. A Visszaszámláló sidebarba illesztéséhez használhatod a Visszaszámláló Widgetet, ha a widgetek engedélyezve vannak (vagy engedélyezhetõek).

en: Alternatively, you can also use this code
hu: Máskülönben ezt a kódot is használhatod

en: If you want to individually manage countdown timers, such as in posts or on pages, you can use the following code:
hu: Ha egyenként akarod a visszaszámlálókat beállítani, úgy mint postokban vagy oldalakon, használhatod ezt a kódot:

en: Time until my birthday:
hu: A születésnapomig fennmaradt idõ:

en: Where <em>"ENTER_DATE_HERE"</em> uses <a href='http://us2.php.net/strtotime' target='_blank'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description. If you do this, be sure to enable the "Enable CountdownTimer within The Loop" option below.
hu: Ahol az <em>"IRD_IDE_A_DATUMOT"</em> a <a href='http://us2.php.net/strtotime' target='_blank'>PHP strtotime függvényét</a> használja, és fogad szinte bármilyen angol dátumformátumot. Ha így teszel, aktiváld az alábbi "Engedélyezd a Visszaszámlálót a Ciklusban (Loop)"

en: One Time Events
hu: Egy-Idõ Események

en: Countdown timer uses <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description.
hu: A Visszaszámláló a <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP strtotime függvényét</a> használja, és majdnem bármilyen angol dátumformátumot fogad.

en: Examples of some (but not all) valid dates
hu: Néhány (nem az összes) helyes példa

en: Delete
hu: Törlés

en: Event Date
hu: Esemény dátuma

en: Event Title
hu: Esemény címe

en: Display "Time since"
hu: "Eltelt idõ" megjelenítése

en: Automatically delete 'One Time Events' after they have occured?
hu: Kívánja az Egy-Idõ Eseményeket automatikusan törölni, miután azok megtörténtek?

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Management
hu: Beállítások

en: To include Countdown Timer(s) and/or One-off Timer(s) within a post or page, simply enable The Loop function below and then insert
hu: A Visszaszámláló(k) és/vagy a One-off számláló postba vagy oldalba illesztéséhez engedélyezd az alábbi ciklust, és illeszd be ezt

en: where you want the countdown to be inserted
hu: oda, ahova a számlálót helyeznéd.

en: You can also insert a one-off timer within a post or page by using the following code:
hu: One-off számlálót az alábbi kóddal is beilleszthetsz egy postba, oldalba:

en: Enable JavaScript countdown:
hu: JavaScript-visszaszámlálás engedélyezése:

en: Enable CountdownTimer within The Loop:
hu: A Visszaszámláló Ciklusban való aktiválása:

en: Countdown Time Display
hu: Visszaszámlált idõ megjelenítése

en: This setting controls what units of time are displayed.
hu: Ez a beállítás határozza meg, hogy mely elemek jelenjenek meg.

en: Years:
hu: Évek:

en: Months:
hu: Hónapok:

en: Weeks:
hu: Hetek:

en: Days:
hu: Napok:

en: Hours:
hu: Órák:

en: Minutes:
hu: Percek:

en: Seconds:
hu: Másodpercek:

en: Strip non-significant zeros:
hu: Non-szignifikáns nullák eltávolítása:

en: How long the timer remain visable if "Display 'Time Since'" is ticked:
hu: Mennyi ideig maradjon a számláló látható, ha a "'Eltelt idõ' megjelenítése" megtörtént:

en: Seconds:
hu: Másodpercek:

en: (0 = infinite; 86400 seconds = 1 day; 604800 seconds = 1 week)
hu: (0 = végtelen; 86400 másodperc = 1 nap; 604800 másodperc = 1 hét)

en: onHover Time Format
hu: onHover idõformátum

en: If you set 'onHover Time Format', hovering over the time left will show the user what the date of the event is. onHover Time Format uses
hu: Ha beállítod az 'onHover idõformátum'-ot, az számláló fölött egerészve a felhasználó láthatja az esemény dátumát. Az onHover idõformátum ezt használja

en: Examples
hu: Példák

en: goes to
hu: megy

en: Display Format Options
hu: Megjelenítési beállítások

en: This setting allows you to customize how each event is styled and wrapped.
hu: Ez a beállítás segít egyedivé tenni az egyes eseményeket.

en: <strong>Title Suffix</strong> sets the content that appears immediately after title and before the timer.
hu: A <strong>cím szuffixum</strong> állítja be azt a tartalmat, amely a cím után, de az számláló elõtt van.

en: <strong>Display Style</strong> sets the HTML Style attribute for each timer using CSS.
hu: A <strong>megjelenítés stílusa</strong> a számláló HTML-tulajdonságait állítja CSS segítségével.

en: <strong>Display Format Prefix/Suffix</strong> sets any leading or trailing HTML (or text).
hu: A <strong>megjelenítési formátum prefixuma/szuffixuma</strong> kezdõ vagy záró HTML-t vagy szöveget tartalmazhat.

en: Examples/Defaults
hu: Példák/Alapbeállítások

en: Title Suffix
hu: Cím szuffixum

en: Display Style
hu: Megjelenítési stílus

en: Display Format Prefix
hu: A megjelenítési formátum prefixuma

en: Display Format Suffix
hu: A megjelenítési formátum szuffixuma

en: Example Display
hu: Megjelenítési példa

en: Update Events
hu: Események frissítése

en: No dates present
hu: Nincsenek dátumok

en: %s ago
hu: %s ezelõtt

en: in %s
hu: %s-kor

en: %d year,
hu: %d év,

en: %d years,
hu: %d év,

en: %d month,
hu: %d hónap,

en: %d months,
hu: %d hónap,

en: %d week,
hu: %d hét,

en: %d weeks,
hu: %d hét,

en: %d day,
hu: %d nap,

en: %d days,
hu: %d nap,

en: %d hour,
hu: %d óra,

en: %d hours,
hu: %d óra,

en: %d minute,
hu: %d perc,

en: %d minutes,
hu: %d perc,

en: %d second,
hu: %d másodperc,

en: %d seconds,
hu: %d másodperc,

en: Widget title:
hu: Widget címe

en: Maximum # of events to show:
hu: Maximum # esemény megjelenítése:

en: Notes:
hu: Megjegyzések:

en: Set 'Maximum # of events' to '-1' if you want no limit.
hu: A 'Maximum # esemény' -1 esetén korlátlant jelent.
