afdn_countdownTimer - en to nl translation catalogue (73 entries)

en: Options/dates updated successfully.
nl: Data succesvol vernieuwd

en: Are you sure you wish to delete
nl: Ben je zeker dat je dit wenst te verwijderen?

en: Resources:
nl: Bronnen:

en: Plugin Homepage
nl: Plugin homepagina

en: Support Forum
nl: Forum voor ondersteuning

en: Amazon Wishlist
nl: Amazon wensenlijst

en: translator_name
nl: Kobe Van Looveren

en: Translated by
nl: Vertaald door

en: translator_url
nl: http://www.creatiefbureau.be

en: I've been spending more and more time writing and supporting plugins. I'm a college student and really only do this programming thing on the side for the love of it.
nl: Ik besteed steeds meer tijd in het schrijven van plugins. Als student heb ik een grote liefde voor het programmeren en dit is dan ook enkel en alleen de reden waarom ik dit alles doe.

en: Installation Notes
nl: Installatie nota's

en: You've made it this far, you're almost there. To insert the Countdown Timer into your sidebar, you can use the Countdown Timer Widget if you have widgets enabled (or have the ability to enable widgets).
nl: Je bent er bijna. Om de 'Countdown Timer' te implementeren in de zijbalk, kan je de widget gebruiken indien je deze geactiveerd heeft.

en: Alternatively, you can also use this code
nl: Als alternatief, kan je ook deze code gebruiken

en: If you want to individually manage countdown timers, such as in posts or on pages, you can use the following code:
nl: Als je individueel de timers wilt beheren, zoals in posts op pagina's, gebruik dan volgende code:

en: Time until my birthday:
nl: Tijd tot mijn verjaardag:

en: One Time Events
nl: Eenmalige gebeurtenissen

en: Countdown timer uses <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description.
nl: De Countdown Timer gebruikt <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime function</a> en 'will parse about any English textual datetime description.'

en: Examples of some (but not all) valid dates
nl: Voorbeelden van enkele (maar niet alle) gevalideerde datums.

en: Delete
nl: Verwijder

en: Event Date
nl: Datum evenement

en: Event Title
nl: Titel evenement

en: Display "Time since"
nl: Weergave "Tijd sinds"

en: Automatically delete 'One Time Events' after they have occured?
nl: Verwijder automatisch 'eenmalige gebeurtenissen' nadat ze zijn verschenen?

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Management
nl: Beheer

en: where you want the countdown to be inserted
nl: Waar wil je de teller invoegen?

en: You can also insert a one-off timer within a post or page by using the following code:
nl: Je kan ook een 'one-off timer' in een bericht of pagina plaatsen met volgende code:

en: Enable JavaScript countdown:
nl: Activeer JavaScript countdown.

en: Enable CountdownTimer within The Loop:
nl: Activeer CountdownTimer binnenin 'The Loop'

en: Countdown Time Display
nl: Teller tijdsweergave

en: Years:
nl: Jaren:

en: Months:
nl: Maanden:

en: Weeks:
nl: Weken:

en: Days:
nl: Dagen:

en: Hours:
nl: Uren:

en: Minutes:
nl: Minuten:

en: Seconds:
nl: Seconden:

en: Strip non-significant zeros:
nl: Verwijder niet relevante nullen

en: How long the timer remain visable if "Display 'Time Since'" is ticked:
nl: Hoe lang de teller zichtbaar blijft nadat "Weergave 'Tijd sinds'" is ingegeven:

en: (0 = infinite; 86400 seconds = 1 day; 604800 seconds = 1 week)
nl: (0 = oneindig; 86400 seconden = 1 dag; 604800 seconden = 1 week)

en: onHover Time Format
nl: onHover Tijdsweergave

en: If you set 'onHover Time Format', hovering over the time left will show the user what the date of the event is. onHover Time Format uses
nl: Als je 'onHover Tijdsweergave' gebruikt, wordt de datum van het event weergegeven bij een mouseOver. onHover Tijdsweergave gebruiken

en: Examples
nl: Voorbeelden

en: goes to
nl: Gaat naar

en: Display Format Options
nl: Toon weergave opties

en: This setting allows you to customize how each event is styled and wrapped.
nl: Deze instellingen laten je toe elk event te stijlen

en: <strong>Display Format Prefix/Suffix</strong> sets any leading or trailing HTML (or text).
nl: <strong>Weergave stijl voor- en achtervoegsel (Prefix/Suffix)</strong> zet een voor- of achtervoegsel als HTML (of text).

en: Examples/Defaults
nl: Voorbeelden/ standaard instellingen

en: Display Style
nl: Weergave

en: Display Format Prefix
nl: Weergave stijl voorvoegsel (Prefix)

en: Display Format Suffix
nl: Weergave stijl achtervoegsel (Suffix)

en: Example Display
nl: Voorbeeld weergave

en: Update Events
nl: Vernieuw events

en: No dates present
nl: Geen data beschikbaar

en: %s ago
nl: %s geleden,

en: %d year,
nl: %d jaar,

en: %d years,
nl: %d jaren,

en: %d month,
nl: %d maand,

en: %d months,
nl: %d maanden,

en: %d weeks,
nl: %d weken,

en: %d day,
nl: %d dag,

en: %d days,
nl: %d dagen,

en: %d hour,
nl: %d uur,

en: %d hours,
nl: %d uren,

en: %d minute,
nl: %d minuut,

en: %d minutes,
nl: %d minuten,

en: %d second,
nl: %d seconde,

en: %d seconds,
nl: %d seconden,

en: Widget title:
nl: Widget titel:

en: Maximum # of events to show:
nl: Maximum # evenementen te tonen:

en: Notes:
nl: Nota's:

en: Set 'Maximum # of events' to '-1' if you want no limit.
nl: Zet 'Maximum # evenementen' op '-1' als je geen limiet wenst.
