afdn_countdownTimer - en to sv translation catalogue (71 entries)

en: Options/dates updated successfully.
sv: Inställningar/datum uppdaterade.

en: Are you sure you wish to delete
sv: Är du säker på att du vill radera

en: Resources:
sv: Resurser:

en: Plugin Homepage
sv: Tilläggets webbplats

en: translator_url
sv: Mattias Tengblad

en: I've been spending more and more time writing and supporting plugins. I'm a college student and really only do this programming thing on the side for the love of it.
sv: Jag har spenderat mer och mer tid för att skapa supportande tillägg. Jag är högskolestuderande och kan bara programera på sida om skolan för att jag älskar det.

en: Installation Notes
sv: Installationsnoteringar

en: You've made it this far, you're almost there. To insert the Countdown Timer into your sidebar, you can use the Countdown Timer Widget if you have widgets enabled (or have the ability to enable widgets).
sv: Du har kommit så här långt, du är nästan där. För att infoga nedräkningen i din sidomeny så kan du använda nedräkningswidgeten om du har widgets påslaget (eller har möjlighet att aktivera det).

en: Alternatively, you can also use this code
sv: Alternativt så kan du använda följande kod

en: If you want to individually manage countdown timers, such as in posts or on pages, you can use the following code:
sv: Om du vill hantera nedräkningar inviduellt så som i inlägg eller på sidor så kan du använda följande kod:

en: Time until my birthday:
sv: Tid till min födelsedag:

en: Where <em>"ENTER_DATE_HERE"</em> uses <a href='http://us2.php.net/strtotime' target='_blank'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description. If you do this, be sure to enable the "Enable CountdownTimer within The Loop" option below.
sv: Där <em>"ENTER_DATE_HERE"</em> använder <a href='http://us2.php.net/strtotime' target='_blank'>PHP's strtotime funktioner</a> och kommer att känna igen engelskt utformade textade datum. Om du använder detta var säker på att du aktiverat "Aktivera Nedräkning inom Loopen" inställningen nedan.

en: One Time Events
sv: Tidsevent

en: Countdown timer uses <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description.
sv: Nedräkningar använder <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime funktioner</a> och kommer att känna igen engelskt utformade textade datum.

en: Examples of some (but not all) valid dates
sv: Exempel på några (inte alla) riktiga datum

en: Delete
sv: Radera

en: Event Date
sv: Datum för Event

en: Event Title
sv: Titel för Event

en: Link
sv: Länk

en: Display "Time since"
sv: Visa "Tid sedan"

en: Automatically delete 'One Time Events' after they have occured?
sv: Radera automatiskt 'Engångsevent' efter att dom gått ut?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Management
sv: Hantering

en: To include Countdown Timer(s) and/or One-off Timer(s) within a post or page, simply enable The Loop function below and then insert
sv: För att infoga Nedräkning(ar) och/eller engångstimers i ett inlägg eller på en sida, aktivera bara Loop funktionen nedan och ange sedan

en: where you want the countdown to be inserted
sv: där du vill ha din räknare

en: You can also insert a one-off timer within a post or page by using the following code:
sv: Du kan också infoga en engångstimer i ett inlägg eller på en sida genom att använda följande kod:

en: Enable JavaScript countdown:
sv: Aktivera JavaScriptsnedräkning:

en: Enable CountdownTimer within The Loop:
sv: Aktivera nedräkning inom loopen:

en: Countdown Time Display
sv: Nedräkningsvisning

en: Years:
sv: År:

en: Months:
sv: Månader:

en: Weeks:
sv: Veckor:

en: Days:
sv: Dagar:

en: Hours:
sv: Timmar:

en: Minutes:
sv: Minuter:

en: Seconds:
sv: Sekunder:

en: Strip non-significant zeros:
sv: Ta bort icke behövliga nollor:

en: onHover Time Format
sv: Tidsformat för musaktivitet

en: If you set 'onHover Time Format', hovering over the time left will show the user what the date of the event is. onHover Time Format uses
sv: Om du anger 'Tidsformat för musaktivitet' så kommer datum/tid för eventet visas när besökaren rör med musen över nedräknaren. Tidsformat för musaktivitet använder

en: Examples
sv: Exempel

en: goes to
sv: blir

en: Display Format Options
sv: Visningsalternativ

en: This setting allows you to customize how each event is styled and wrapped.
sv: Denna inställning låter dig formatera hur varje event ska se ut.

en: <strong>Display Format Prefix/Suffix</strong> sets any leading or trailing HTML (or text).
sv: <strong>Stil för visning prefix/suffix</strong> anger all inledande eller efterkommande HTML (eller text)

en: Examples/Defaults
sv: Exempel/Standard

en: Display Style
sv: Stil för visning

en: Display Format Prefix
sv: Stil för visning Prefix

en: Display Format Suffix
sv: Stil för visning Suffix

en: Example Display
sv: Exempelvisning

en: Update Events
sv: Uppdatera Event

en: No dates present
sv: Inga datum angivna

en: in %s
sv: om %s

en: %d year,
sv: %d år,

en: %d years,
sv: %d år,

en: %d month,
sv: %d månad,

en: %d months,
sv: %d månader,

en: %d week,
sv: %d vecka,

en: %d weeks,
sv: %d veckor,

en: %d day,
sv: %d dag,

en: %d days,
sv: %d dagar,

en: %d hour,
sv: %d timma,

en: %d hours,
sv: %d timmar,

en: %d minute,
sv: %d minut,

en: %d minutes,
sv: %d minuter,

en: %d second,
sv: %d sekund,

en: %d seconds,
sv: %d sekunder,

en: Widget title:
sv: Widget titel:

en: Maximum # of events to show:
sv: Max antal event att visa:

en: Notes:
sv: Noteringar:

en: Set 'Maximum # of events' to '-1' if you want no limit.
sv: Sätt 'Max antal event att visa' till '-1' om du inte vill ha någon gräns.
