afdn_countdownTimer - en to tr translation catalogue (70 entries)

en: Options/dates updated successfully.
tr: Ayarlar/tarihler basariyla güncellendi.

en: Are you sure you wish to delete
tr: Silmek istediginizden emin misiniz

en: Resources:
tr: Kaynaklar:

en: Plugin Homepage
tr: Plugin Anasayfa

en: Support Forum
tr: Destek Forumu

en: translator_name
tr: Atamert Ölçgen

en: translator_url
tr: http://www.muhuk.com/

en: Installation Notes
tr: Kurulum Notlari

en: You've made it this far, you're almost there. To insert the Countdown Timer into your sidebar, you can use the Countdown Timer Widget if you have widgets enabled (or have the ability to enable widgets).
tr: Gerisayim'i sidebar'a eklemek için Gerisayim widget'ini kullanabilirsiniz.

en: Alternatively, you can also use this code
tr: Ya da, bu kodu sayfaniza ekleyebilirsiniz

en: If you want to individually manage countdown timers, such as in posts or on pages, you can use the following code:
tr: Gerisayimlari tek tek düzenlemek isterseniz bu kodu ekleyebilirsiniz:

en: Time until my birthday:
tr: Dogum günüme:

en: One Time Events
tr: Bir Kerelik Olaylar

en: Countdown timer uses <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP's strtotime function</a> and will parse about any English textual datetime description.
tr: Gerisayim <a href='http://us2.php.net/strtotime'>PHP'nin strtotime fonksiyonunu</a> kullanir ve herhangi bir Ingilizce tarih metnini kabul eder.

en: Examples of some (but not all) valid dates
tr: Bazi geçerli tarihlere örnekler

en: Delete
tr: Sil

en: Event Date
tr: Olay Tarihi

en: Event Title
tr: Olay Basligi

en: Link
tr: Baglanti

en: Display "Time since"
tr: "Geçen Zaman"i görüntüle

en: Automatically delete 'One Time Events' after they have occured?
tr: Bir kerelik olaylari gerçeklestikten sonra sil?

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayir

en: Management
tr: Yönetim

en: To include Countdown Timer(s) and/or One-off Timer(s) within a post or page, simply enable The Loop function below and then insert
tr: Gerisayimlari girdi ve sayfalara eklemek için asagidaki Döngü fonksiyonunu aktiflestirip

en: where you want the countdown to be inserted
tr: kodunu gerisayimin görüntülenecegi yere yerlestiriniz

en: You can also insert a one-off timer within a post or page by using the following code:
tr: Bir kerelik bir gerisayimi asagidaki kodu kullanarak da ekleyebilirsiniz:

en: Enable JavaScript countdown:
tr: JavaScript gerisayimi etkinlestir:

en: Enable CountdownTimer within The Loop:
tr: Döngü içindeki gerisayimi etkinlestir:

en: Countdown Time Display
tr: Gerisayim Zaman Görünümü

en: Years:
tr: Yillar:

en: Months:
tr: Aylar:

en: Weeks:
tr: Haftalar:

en: Days:
tr: Günler:

en: Hours:
tr: Saatler:

en: Minutes:
tr: Dakikalar:

en: Seconds:
tr: Saniyeler:

en: Strip non-significant zeros:
tr: Önemsiz sifirlari yok et:

en: onHover Time Format
tr: onHover Zaman Biçimi

en: If you set 'onHover Time Format', hovering over the time left will show the user what the date of the event is. onHover Time Format uses
tr: Eger 'onHover Zaman Biçimi'ni girerseniz fare ile gerisayim üzerine gelindiginde olayin tarih ve zamani görüntülenir.

en: Examples
tr: Örnekler

en: goes to
tr: demektir ki

en: Display Format Options
tr: Biçim Ayarlari

en: This setting allows you to customize how each event is styled and wrapped.
tr: Bu ayarlar her bir olayin sarilmasini ve stilini kontrol eder.

en: Examples/Defaults
tr: Örnekler/Varsayilan

en: Display Style
tr: Stil

en: Display Format Prefix
tr: Ön ek

en: Display Format Suffix
tr: Son ek

en: Example Display
tr: Örnek

en: Update Events
tr: Güncelle

en: No dates present
tr: Olay girilmemis

en: %s ago
tr: %s önce,

en: %d year,
tr: %d yil,

en: %d years,
tr: %d yillar,

en: %d month,
tr: %d ay,

en: %d months,
tr: %d aylar,

en: %d week,
tr: %d hafta,

en: %d weeks,
tr: %d haftalar,

en: %d day,
tr: %d gün,

en: %d days,
tr: %d günler,

en: %d hour,
tr: %d saat,

en: %d hours,
tr: %d saatler,

en: %d minute,
tr: %d dakika,

en: %d minutes,
tr: %d dakikalar,

en: %d second,
tr: %d saniye,

en: %d seconds,
tr: %d saniyeler,

en: Widget title:
tr: Widget basligi:

en: Maximum # of events to show:
tr: Görüntülenecek en fazla olay:

en: Notes:
tr: Notlar:

en: Set 'Maximum # of events' to '-1' if you want no limit.
tr: Eger tüm olaylarin görüntülenmesini istiyorsaniz 'Görüntülenecek en fazla olay'i -1 olarak ayarlayin.
